اجزای تشکیل دهنده یک آیفون تصویری

پادکست اجزای تشکیل دهنده یک آیفون تصویری ، قسمت اول ؛ بنشوید :

 

 

پادکست اجزای تشکیل دهنده یک آیفون تصویری ، قسمت دوم ؛ بنشوید :

 
 

مراحل به وجود آمدن آیفون تصویری

در گذشته نه چندان دور افراد بر روی درب منازل وسیله‌ای آهنی نسب می‌کردند تا اینکه افراد موقع ورود به منزل با کوبیدن آن به در خانه، ورود خود را به اطلاع اهالی خانه برسانند. همزمان با پیشرفت تکنولوژی این قضیه از زندگی بشر نیز از تحول مصون نماند. در این مسیر ابتدا زنگ الکتریکی درب و در نهایت آیفون به وجود آمد و این سیر تحولی همچنان ادامه دارد .

هر روز انواع پیشرفته آیفون با قابلیتهای بهترعرضه می‌شود. در ساختمان های چند طبقه به خاطر اینکه به آسانی بتوان فهمید که چه کسی پشت ‏درب ورودی ایستاده است و با کدام واحد کار دارد. از مدارهای مخصوص ارتباط بین ‏داخل و خارج ساختمان استفاده می کنند. این مدارها در اصطلاح عمومی آیفون نامیده می شوند.

پادکست اجزای تشکیل دهنده یک آیفون تصویری ، قسمت سوم ؛ بنشوید :

 
 

حال به بررسی تک تک اجزا مدار می پردازیم

اجزای تشکیل دهنده یک آیفون تصویری

۱- کلید

وظیفه کلید قطع و وصل جریان در مدار میباشد.

۲- باتری

همه اجسام از ذراتی به نام اتم تشکیل شده‌اند و اتمها نیز در مرکز خود بار مثبت (هسته اتم) و در اطراف آن حاوی الکترونهایی با بار منفی هستند که به سرعت دور هسته مرکزی در گردشند. البته مقدار بارهای مثبت و منفی همیشه در حالت عادی برابر است. بنابراین اجسام در حالت عادی از نظر الکتریکی خنثی هستند. بدنه باتری از جنس روی می‌ باشد و در مرکز آن یک زغال قرار گرفته است و بین آنها مواد شیمیایی مخصوص وجود دارد. به علت فعل و انفعالات این مواد ، الکترونهای زغال از آن جدا شده و جذب بدنه باتری که از جنس روی است میشود.

بنابراین زغال الکترون بار منفی خود را از دست داده و دارای بار مثبت میشود. زیرا همانطور که گفتیم در حالت عادی اجسام خنثی هستند. حال اگر تعداد الکترون جسمی کمتر از تعداد پروتون آن باشد، , از آنجا که تعداد پروتون‌های آن هم بیشتر میشود، بنابراین دارای بار مثبت می‌گردد و بر عکس. حال اگر یک تکه سیم را از خارج بین زغال و بدنه باتری یعنی قطب مثبت و منفی آن وصل کنیم، الکترونها از سطح روی جدا شده و جذب زغال یا قطب مثبت می‌گردند.

پادکست اجزای تشکیل دهنده یک آیفون تصویری ، قسمت چهارم ؛ بنشوید :

 
 
۳- میکروفون زغالی

میکروفون زغالی از ظرفی تشکیل شده است که در داخل آن دانه‌های زغالی قرار دارد و روی آن نیز یک صفحه فلزی نازک قرار دارد.

در حالت عادی اتصال این صفحه به دانه‌های زغال بسیار کم می باشد. بنابراین جریانی نجومی از آن عبور نمی‌کند. حال اگر جلوی صفحه نازک صحبت کنیم، ارتعاشات صوتی (L) باعث می‌شود که این صفحه به زغالها  برخورد کند. البته لرزش این صفحه و نحوه اصابت آن به زغال ها بستگی به شدت و ضعف صدای ما خواهد داشت. به همین دلیل اگر بدنه میکروفون را به یک سر باتری و صفحه نازکی را که روی زغالها هست به سر دیگر باتری وصل کنیم، متناسب با صحبت ما و فشاری که ارتعاشات صوتی ما به این صفحه نازک فلزی وارد می کند، مقدار جریانی که از بدنه میکروفون وارد زغالها شده و جذب صفحه روی آن می‌گردد، کم و زیاد میشود. به عبارت دیگر جریانی که از مدار عبور می‌کند متناسب با صحبت ما می‌باشد.

مشاهده مطالب بیشتر : توضیحاتی درمورد آیفون تصویری
پادکست اجزای تشکیل دهنده یک آیفون تصویری ، قسمت پنجم ؛ بنشوید :

 
 
۴- بلندگو
در داخل اجزای بلندگو یک هسته مغناطیسی وجود دارد که به دیافراگم یا صفحه‌های خارجی بلندگو وصل است و دور آن بفاصله بسیار کمی سیم پیچی شده است. بطوری که هسته مغناطیسی می‌تواند براحتی در داخل سیم پیچ جلو و عقب برود. اگر جریان متغیری از داخل این سیم پیچ عبور کند، باعث جلو و عقب رفتن هسته آهن شده و بوسیله آن صفحه ، بلندگو خواهد شد. حال اگر جریان متغیری که از داخل این سیم پیچ عبور می‌کند متناسب با صدای ما باشد صدا از بلندگو شنیده می‌شود.

پادکست اجزای تشکیل دهنده یک آیفون تصویری ، قسمت ششم ؛ بنشوید :

 
 
۵- منبع تغذیه

چون در این قسمت نیاز به دو ولتاژ مستقیم و متناوب داریم، پس منبع ‏تغذیه باید بتواند ‏ولتاژهای AC‏ یا ‏DC‏ را تولید کند بنابراین منظور از ‏ترانسفورماتور کاهش دهنده مدار یکسوکننده استفاده می کنیم ترانس کاهنده ‏ولتاژ ۲۲۰ را ولتاژ ۶ ولت یا ۱۲ ولت تبدیل می کند ولتاژ ۶ ولتی یک سو کننده ‏و خازن و سلف به جریان مستقیم تبدیل می شود.‏

پادکست اجزای تشکیل دهنده یک آیفون تصویری ، قسمت هفتم ؛ بنشوید :

 
 

۶- مدار خبر‏

مدار خبر از یک زنگ اخبار ‏AC‏ ۱۲ ولت و با یک زنگ الکتریکی یک شستی ‏تشکیل میشود  شستی زنگ در مقابل در خروجی و خود زنگ در داخل ‏ساختمان نصب می شود.‏

۷- مدار دربازکن ‏

از یک در بازکن ۱۲ ولتی و یک شستی تشکیل شده و قسمتهای دربازکن و ‏شستی آن در داخل ساختمان نسب می گردد.‏

پادکست اجزای تشکیل دهنده یک آیفون تصویری ، قسمت هشتم ؛ بنشوید :

 
 

۸- مدار مکالمه

مدار مکالمه بر دو نوع می باشد. مدار مکالمه نیمه الکترونیک و مدار مکالمه ‏تمام الکترونیک. در مدار مکالمه نیمه الکترونیک یک گوشی ، یک بلندگو ، و ‏دو میکروفن بکار برده شده است. که این اجزا در ارتباط با ولتاژ ‏DC‏ منبع ‏تغذیه کار می کند و زنگ آن از دو نوع بیزر است.‏ در مدار مکالمه تمام الکترونیک علاوه بر میکروفن و بلندگو و گوشی از دو ‏مدار تقویت کننده الکترونیکی نیز استفاده می شود.‏

پادکست اجزای تشکیل دهنده یک آیفون تصویری ، قسمت نهم ؛ بنشوید :

 
 

۹- آیفون تصویری

این دستگاه علاوه از اینکه یک آیفون ساده است، در ساختمانش یک دوربین ‏نیز کار گذاشته شده است که از یک طرف فیلم می گیرد. به عبارت دیگر یک ‏سیم گیرنده تصویری در منزل در آن نصب شده و از اجسامی که در میدان ‏دید آن در هنگام روشن بودنش قرار دارد، فیلم می گیرد.‏

درباره‌ی مهندس حیدری پشتیبان لاین استور

همچنین ببینید

ویژگیهای پنل آیفون تصویری کدینگ تابا TVP-1800

ویژگیهای پنل آیفون تصویری کدینگ تابا TVP-1800 سلام و درود فراوان به همراهان عزیز و …

۱۱ نظر

  1. سلام خدمت شما بزرگواران تشکراز خدمات عالی شما بنده آیفون تصویری تابا 2043 خریداری کردم عالی بود .

  2. مطلب مفیدی بود. ممنون از آیفون تصویری.
    از مقالات سایتتون استفاده کردم

  3. سلام شما خدمات تعمیر هم دارین برای آیفون تصویری!؟ مدل تابا است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *